а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малахит

(едн.) малахитот
Вид збор: Именка, машки род
Минерал со зелена боја, обично се користи за изработка на накит и други украси.
Англиски: malachite
Употреба: Геологија
Изведенки
малахитен прид.
малахитниот
Пример: Малахитен накит.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи