а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малакса

малаксаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25459
Изгуби сила, издржливост.
Англиски: exhaust
Примери:
Му се слоши и наеднаш малакса.
Изведенки
малаксува несв.
малаксуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК