а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макси

Вид збор: Придавка
Во модата - облека долга до глуждовите на нозете.
Англиски: maxidress
Употреба: Неменлив збор
Примери:
макси-здолниште
Секогаш носи макси мантил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи