а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

максимум

(едн.) максимумот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9913
Најголемо количество или големина на нешто, најголем дострел, најголем износ, најголем број, степен и сл.
Англиски: maximum
Употреба: Математика
Примери:
Искористи максимум од своите знаења.
Температурата го достигна максимумот за тоа годишно време.