а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

максимира

максимираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Определи највисоки можности.
Англиски: maximize
Употреба: Економија
Примери:
Ја максимира добивката.
Изведенки
максимирање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи