а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

максима

мн. максими
Вид збор: Именка, женски род
Кратко искажана мудра мисла како принцип што се следи во животот.
Англиски: maxim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи