а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

максималист

мн. максималисти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што стреми кон најголемото, највисокото; тој што се залага за максимална програма.
Англиски: maximalist
Изведенки
максималистички прид.
максималистичкиот
Пример: Максималистички барања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи