а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

максимален

максималниот
Вид збор: Придавка
Најголем, највисок, краен.
Англиски: maximal
Примери:
Максимална издржливост.
Изведенки
максимално прил.
Многу, во голема мера, до крај на граница.
Пример: Максимално ми помогна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи