а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

максиларен

максиларни
Вид збор: Придавка
Што е во врска со горниот дел на образот кон вилицата.
Англиски: maxillary Албански: maksilare, i nofullës
Употреба: Анатомија
Примери:
максиларен гребен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи