а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макро

Вид збор: Префикс
Прв дел во сложени зборови со значење голем, огромен, со голем размер.
Англиски: macro
Примери:
макрокосмос, макроструктура, макроекономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи