а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макробиотски

макробиотскиот
Вид збор: Придавка
Што се сотои воглавно од зрнеста храна и зеленчук произведени без хемиски средства.
Англиски: macrobiotic Албански: makrobiotik
Употреба: Гастрономија
Примери:
макробиотска храна
FlexiMac
 менување на македонски глаголи