а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макробиотичар

мн. макробиотичари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што живее и се храни според правилата на макробиотиката.
Примери:
Макробиотичарите сакаат да кажат дека кај нас не постои свест за исхраната.
Изведенки
макробиотичарка ж.
мн. макробиотичарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи