а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макробиотика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Природен и здрав начин на исхрана и на живеење.
Англиски: macrobiotics Албански: makrobiotikë
Употреба: Гастрономија
Изведенки
1. макробиотички прид.
макробиотичкиот
Пример: макробиотичка исхрана
2. макробиотички прил.
Пример: Се храни макробиотички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи