а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макотрпен

макотрпни
Вид збор: Придавка
Што е проследен, придружен со мака.
Англиски: cumbersome
Примери:
Мораше да помине макотрпен пат за да стигне не до ова што е сега.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи