а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макне

макнат
Вид збор: Глагол, свршен
Потопи парче леб во храна.
Англиски: dip
Примери:
Макна со лебот во чорбата и продолжи да зборува.
Изведенки
1. макнува несв.
макнуваат
2. макнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи