а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макијавелизам

(едн.) макијавелизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Учење на Николо Макијавели според кое во власта и во политиката се дозволени cите средства.
Англиски: machiavellism Албански: makiavelizëm
2. безобѕирност, бескрупулозност
Англиски: recklessness Албански: makiavelizëm, panjerizshmëri
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи