а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макетар

мн. макетари
Вид збор: Именка, машки род
изработувач на макети
Примери:
Ќе се одржи дружба меѓу моделарите и макетарите.
Ние, макетарите, знаеме да поминеме многу часови и денови во истражување.
Изведенки
1. макетарка ж.
мн. макетарки
2. макетарски прид.
макетарскиот
Пример: макетарска работа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи