а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

македонштина

(едн.) македонштината
Вид збор: Именка, женски род
Особините и чувството на припадност на Македонците.
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи