а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

македонист

мн. македонисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се занимава со македонистика.
Употреба: Лингвистика
Примери:
Академикот ќе одржи предавање пред славистите и македонистите на семинарот во Охрид.
Изведенки
македонистка ж.
мн. македонистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи