а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

македонистика

(едн.) македонистиката
Вид збор: Именка, женски род
Наука што cе занимава со проучување на јазикот, книжевноста и историјата на македонскиот народ.
Албански: maqedonistika
Употреба: Лингвистика
Примери:
Институт за Македонистика.
Изведенки
македонистички прид.
македонистичкиот
Поврзано со македонистиката.
Пример: Македонистички истражувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи