а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

македонизам

мн. македонизми
Вид збор: Именка, машки род
Збор или јазична конструкција карактеристична за македонcкиот јазик, а преземена во друг јазик.
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи