а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мака

макаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15395
Потопува парче леб во храна.
Англиски: dunk Албански: ngjyj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Почнаа да јадат од манџата и да макаат во солта.
Изведенки
макање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК