а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макар

Вид збор: Прилог
барем, најмалку
Англиски: at least
Примери:
Дојди макар на еден ден.
Да се порадуваме макар малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи