а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макарони

макароните
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 9786
Исушено тесто во различни облици, најчесто во вид на цевчиња, се приготвува со варење и cе служи со разни додатоци.
Англиски: maccaroni Турски: makarna Албански: makarona
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи