а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макара

мн. макари
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16831
1. Дрвено или метално тркало низ кое cе провлекува јаже и служи за подигање товар.
Англиски: pulley Турски: makara Албански: çekërk, rrotull, makara
2. Дрвено, пластично или хартиено цевче на кое се намотува конец.
Англиски: reel Турски: makara Албански: makara, çikrik