а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макар што

Вид збор: Сложенка
Ранг: 22386
Во допусни сложени реченици блискозначен со состави од типот: и покрај тоа што, при сѐ што и сл.
Англиски: even though
Примери:
Макар што бевме малку, голема работа завршивме.
Таа се покажа во најдоброто издание макар што не сакаше да зборува за своите успеси.
Макар што не играа добро, тие постигнаа погодок и победија.