а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макало

макалото
Вид збор: Именка, среден род
Изгмечен лук со масло и сол, што се користи за макање.
Англиски: dip Албански: dip, lëng
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија