а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макадам

(едн.) макадамот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12101
1. Материјал и начин на правење патишта со помош на песок, ситен дробен камен полеан со вода и набиен со валјак.
Англиски: gravel Турски: makadam Албански: makadam
Употреба: Архитектура и градба
2. Така направен пат.
Англиски: road Албански: makadam, rrugë
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
макадамски прид.
макадамскиот
Пример: макадамски пат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК