а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маица

мн. маици
Вид збор: Именка, женски род
1. Памучна долна облека без ракави.
Англиски: undershirt Албански: kanatjere, maicë
Примери:
Ги соблекоа кошулите и работеа само по маици.
2. Летна памучна блуза со куси ракави.
Англиски: shirt Албански: bluzë, maicë
Примери:
Носеше маици со живи бои и со разни шари.
Изведенки
маичка ж.
мн. маички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи