а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мазохист

мн. мазохисти
Вид збор: Именка, машки род
Човек што ужива во мазохизам.
Англиски: masochist
Изведенки
1. мазохистка ж.
мн. мазохистки
2. мазохистички прид.
мазохистичкиот
3. мазохистички прил.
Пример: Се однесува мазохистички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи