а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мазохизам

(едн.) мазохизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Полова изопаченост при која некој ужива само ако е измачуван и трпи болка.
Англиски: masochism Албански: mazohizëm
2. Уживање во страдање, физичко или душевно.
Англиски: masochism Албански: mazohizëm
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи