а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мазни

мазнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21196
1. Прави нешто да стане мазно.
Англиски: smooth Албански: rrafshoj
Примери:
Жената ја мазнеше постелата.
2. милува, гали
Англиски: stroke Албански: lëmoj, përkëdhel
Употреба: Преносно значење
Примери:
Мајката го мазнеше девојчето по косата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК