а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мазнина

мн. мазнини
Вид збор: Именка, женски род
(обично мн.) Општо име за сите видови маснотии.
Англиски: fat
FlexiMac
 менување на македонски глаголи