а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мазникар

мн. мазникари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што многу сака да јаде мазник.
Изведенки
мазникарка ж.
мн. мазникарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи