а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мазне

мазнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. украде
Англиски: steal
Употреба: Разговорно
Примери:
Му ги мазнале парите.
2. изеде
Англиски: eat
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја мазна целата торта.
Изведенки
мазнува несв.
мазнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи