а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мазен

мазни
Вид збор: Придавка
Што има рамна површина, што не е рапав.
Англиски: smooth
Примери:
мазна кожа
Изрази
Озгора азно, оздола мазно - не е се така убаво. како што изгледа.
Изведенки
1. мазно прил.
На лесен начин, без пречки, лесно.
Пример: Кој знае дали оваа работа ќе оди мазно.
2. мазност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи