а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маж

мн. мажи
Вид збор: Именка, машки род
1. Возрасно лице од машки пол.
Англиски: man Албански: burrë, mashkull
Примери:
Децата не ги примаа војници, само мажите.
Порасна детето, стана маж.
2. сопруг, брачен другар
Англиски: husband Албански: burrë, bashkëshort
Примери:
Жената брзаше да го заврши ручекот пред да дојде мажот од работа.
3. храбар, силен човек
Англиски: man Албански: burrë
Примери:
Ајде излези ако си маж!
Се најде маж и за таа работа.
Изрази
Биди маж, да те видам! - покажи се, завршија таа работа.
Изведенки
1. маже ср.
мн. мажиња
дем. и пејор.
2. мажле ср.
мн. мажлиња
дем. и пејор.
3. мажиште ср.
мн. мажишта
аугм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи