а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мажјак

мн. мажјаци
Вид збор: Именка, машки род
Животно од машки пол.
Англиски: male
Употреба: Зоологија
Примери:
Мажјаците ги чуваа за расплод.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи