а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мажоретка

мн. мажоретки
Вид збор: Именка, женски род
Девојка во униформа што учествува на парада или што изведува точка во паузите од спортски натпревари, обично во група.
Англиски: majorette
FlexiMac
 менување на македонски глаголи