а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мажлец

мн. мажлеци
Вид збор: Именка, машки род
Заострен крај на мекото непце на дното од усната празнина.
Латински: Epiglottis Англиски: epiglottis Албански: epiglotis
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи