а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мажи

мажат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи, прави женско лице да стапи, стапува во брак.
Англиски: marry Албански: martohet
Примери:
Ќерката ќе ја мажат во сабота.
Ја мажија за сиромав.
2. (се мажи) Женско лице стапи, стапува во брак.
Англиски: marry Албански: martohet
Примери:
Утре се мажам.
Изрази
Се мажила мома да не седи дома - не се омажила од љубов.
Изведенки
мажење ср.
мажењето
FlexiMac
 менување на македонски глаголи