а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мажествен

мажествениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21293
Што има силно изразени карактеристики на маж.
Англиски: masculine, manly
Примери:
Тој беше толку мажествен што сите жени се вљубуваа во него.
Изведенки
1. мажественост ж.
2. мажествено прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК