а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маестро

мн. маестра
Вид збор: Именка, машки род
1. мајстор, учител, специјалист
Англиски: maestro Албански: maestro, mjeshtër
2. Истакнат композитор, диригент во музиката.
Англиски: maestro Албански: maestro
Употреба: Музика и танц
Изведенки
маестрален прид.
маестралниот
мајсторски
Пример: маестрални оправдувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи