а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мадригал

мн. мадригали
Вид збор: Именка, машки род
1. Ренесансна лирска лесна со пасторално-љубовна содржина.
Англиски: madrigal Албански: madrigal
Употреба: Литература
2. Вокална полифонична композиција со световна содржина.
Англиски: madrigal Албански: madrigal
Употреба: Музика и танц
Изведенки
мадригалски прид.
мадригалскиот
Пример: мадригалски мотив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи