а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мадрац

мн. мадраци
Вид збор: Именка, машки род
1. Жичен дел од креветот; еластичен дел со федери.
Англиски: mattress Албански: madrac, dyshek, shtrat
2. душек
Англиски: mattress Албански: dyshek
FlexiMac
 менување на македонски глаголи