а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маде

мн. мадиња
Вид збор: Именка, среден род
Жлезда, дел од машкиот полов орган во кој се создава спермата.
Англиски: testicle, balls Албански: koqe, bole
Употреба: Анатомија , Жаргонски збор
Изведенки
мадлест прид.
мадлестиот
храбар
Пример: Тој ја има привилегијата на мадлест човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи