а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магнетофон

мн. магнетофони
Вид збор: Именка, машки род
Апарат со кој со помош на магнетна лента се снима и се произведува звук (музика, говор).
Изведенки
магнетофонски прид.
магнетофонскиот
Пример: Магнетофонска лента.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи