а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магнетизира

магнетизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Предизвикува дејство на магнетизам.
Англиски: magnetize Албански: magnetizoj
Употреба: Физика
2. привлекува
Англиски: attract Албански: tërheq
Употреба: Преносно значење
Примери:
Просто како да го магнетизира кучето, тоа постојано одеше по него.
Изведенки
магнетизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи