а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магнетизам

(едн.) магнетизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Својство на некои тела да привлекуваат железо и други метали; магнетна сила.
Англиски: magnetism Албански: magnetizëm
Употреба: Физика
2. Дел од физиката што ги изучува магнетните појави.
Англиски: magnetism Албански: magnetizmi
Употреба: Физика
3. Привлечна сила, привлечност.
Англиски: attraction Албански: magnetizëm, tërheqje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од неговите очи извираше некој магнетизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи