а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магнетен

магнетниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на магнет, што има својство на магнет.
Англиски: magnetic Албански: magneti, magnetik
Употреба: Физика
Примери:
магнетна игла
FlexiMac
 менување на македонски глаголи